Rozliczenia z zagranicy – jak samodzielnie sobie z nimi poradzić?

Rozliczenia z zagranicy – jak samodzielnie sobie z nimi poradzić?

Jeśli należysz do tych osób, które wróciły do swojego domu po pracy w innym miejscu, najprawdopodobniej będziesz zastanawiać się, w jaki sposób najszybciej dokonać rozliczenia z zagranicy. Do tej pory niewielu z nas tak naprawdę wie, od czego zacząć. Jaki będzie pierwszy krok?

Rozliczenie podatku z zagranicy stają się coraz popularniejsze – głównie dlatego, że bardzo łatwo nam wyjechać. Także gdy zamierzamy kiedyś powrócić, możemy skorzystać z takiej szansy na pewien czas. Nie zawsze jednak jesteśmy świadomi przepływu procesu rozliczenia przed rozpoczęciem nowej pracy. Rzeczą, od jakiej tak naprawdę, zawsze zależeć będzie rozliczenie się z zagranicznych dochodów, jest miejsce pracy. O wszystkim decyduje typ podpisanej między określonymi państwami umowy. Kolejną sprawą jest rezydencja podatkowa – gdy tylko posiadamy polską, to właśnie w naszym kraju musimy dokonać rozliczenia. Spełniamy ten warunek, w przypadku gdy przebywamy w Polsce przynajmniej 183 dni w roku albo posiadamy tu rodzinę czy działalność gospodarczą.

Sposób, w jaki dokonamy rozliczenie podatku z zagranicy zależne będzie od wspomnianej wcześniej zgody między danymi państwami. Rozróżniamy umowę z odliczeniem proporcjonalnym oraz umowę z wyłączeniem z progresją. Jeżeli dotyczy nas pierwsza, dokonujemy rozliczenia w w Polsce niezależnie, czy w danym czasie odnotowaliśmy zarobki w Polsce. Zysk z obcego państwa jest opodatkowany u nas w kraju, ale od polskiego podatku jest odliczany ten uiszczony wcześniej w miejscu pracy. Z kolei druga możliwość oznacza, że nie musimy wypełniać krajowego PIT-u, jeżeli zarabialiśmy wyłącznie poza granicami kraju.