Domek letniskowy? – Dlaczego nie

Domek letniskowy? – Dlaczego nie

Domki drewniane są często doceniane przez wielu urlopowiczów. Dają one poczucie intymności i spokoju, których trudno spodziewać się po wynajętej prywatnej kwaterze lub pokoju w ośrodku wypoczynkowym. Niezależnie od tego własny domek może stać się źródłem niebanalnych zysków, więc coraz częściej dajemy się namówić na jego budowę lub zakup.

Gdy śni ci się domek drewniany, musisz wiedzieć kilka ważnych uwag, które podpowiedzą ci wiele ciekawych rozwiązań. Nie każdy wie, że na domki letniskowe drewniane, zmontowane bez bezpośredniego kontaktu z ziemią, nie wymaga się zezwolenia z urzędu. Dlatego tak łatwo zbudować, kupić czy wydzierżawić drewniany domek na bloczkach fundamentowych bez fundamentów. Inną sprawą jest to, co domek ukrywa w sobie. We własnym interesie zadbaj o pewność, co wynajmujesz oprócz… pustego domku. Warto wiedzieć, czy w cenę wliczona jest np. zaizolowanie, meble, okładzinę termiczną, urządzenia domowe itd. Domki drewniane bez fundamentów niekoniecznie to wszystko posiadają, dlatego będziesz musiał liczyć się z kolejną inwestycją. Nikt nie lubi tzw. nieplanowanych kosztów – musisz starannie przewidzieć wszystko przed zakupem.

Domki działkowe stacjonarne przymocowane na stałe do podłoża za pomocą fundamentów, są wymagające w utrzymaniu i trzeba mieć zazwyczaj pozwolenie na ich budowę. Są one odporniejsze na niesprzyjające warunki. Ściany muszą być jednak grube, dobrze uszczelnione, mieć system wentylacji i porządny dach. Podłoga także musi zostać odizolowana od ziemi. W grę wchodzi opcja domku przygotowanego jedynie na sezon letni. Wówczas nie będzie potrzeby ogrzewania kubatury. Zaoszczędzone środki można przeznaczyć na duże okna i werandę z balustradą, nawet jeśli montaż wykonujemy samodzielnie. Podstawowym surowcem do budowy niewielkich domków letniskowych są różne gatunki niedrogiego drewna iglastego.

Oto kolejna garść informacji

Koniecznie należy poświęcić więcej uwagi tarasowi. Chyba każdy, kto planuje wyczekiwane długo wakacje, pragnąłby przebywać jak najdłużej w kontakcie z naturą. Na tarasie fantastycznie się gawędzi, pije kawę, oddaje się lekturze itd. Wybierzmy dużą powierzchnię – jeśli jest położony po obu stronach, gwarantuje słońce i cień do wyboru o różnych porach. Ważne, by taras miał głębię utrzymującą cień. Wiele osób zwraca uwagę na kominek. Powoduje on ocieplenie nastroju, ale też ogrzewa podczas chłodu.

Rozstrzygnij, jaki domek będzie najlepiej służył tobie i bliskim. Czy warto inwestować w niego dużo pieniędzy, czy też wyposażyć go jedynie w podstawowe sprzęty potrzebne podczas letniego wypoczynku? Domki drewniane letniskowe nigdy nie wyjdą z mody i w każdym czasie będą mieć swoich nabywców. Są warte zachodu i inwestowania, by spędzać w ich zaciszu miły letni (i nie tylko) czas.