Nie musisz być sam – pomoc czeka na osoby doświadczające agresji w rodzinie

Nie musisz być sam – pomoc czeka na osoby doświadczające agresji w rodzinie

W życiu zdarzają się rozmaite życiowe zwroty akcji i dowiadujemy się, że idealny współmałżonek odmienia się w bestię w skórze człowieka, lub pociecha, pomimo najlepszych trosk, wpada w coraz to nowsze kłopoty. Gdzie szukać porady w podobnych chwilach?

Misja Niebieskiej Linii

Podstawowym krokiem w dramatycznych zdarzeniach związanych ze sprawami rodzinnymi powinien być telefon na Niebieską Linię. To potoczna nazwa Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie. Numer na ogólnopolski telefon kontaktowy dla ofiar przemocy w rodzinie to 800 12 00 02, a numer na nadzwyczajny telefon zaufania to 116 123. Należy zapamiętać te kontakty, gdyby w rodzinie wydarzyło się coś niedobrego, o czym trudno jest powiedzieć komukolwiek. Każdy przejaw agresji wśród bliskich pozostaje traumatycznym przeżyciem i nie zawsze ma się odwagę zgłosić sprawę na policję czy do prokuratury, chociaż pierwszym działaniem powinno stać się właśnie zgłoszenie problemu odpowiednim organom.

Pomoc dla mężczyzn, którzy też padają ofiarą przemocy

Ta kwestia jest najczęściej zamiatana pod dywan, nie mówią o tym sami bohaterowie, ale za pewne możemy uznać fakt padania coraz większej ilości mężczyzn ofiarą agresji w rodzinie. Dla tych, których dotyka przemoc w rodzinie, także czynna jest Niebieska Linia; równouprawnienie powinno sięgać każdej dziedziny rzeczywistości, w tym wsparcia udzielanego dręczonym jednostkom, z tego powodu mężczyźni muszą dostawać taką samą pomoc jak kobiety. Najważniejsze, by podczas zawiadomienia o przemocy, mężczyźni czuli się bezpiecznie i nie mieli przeświadczenia, że są ośmieszani czy niewarci uwagi, ponieważ stali się ofiarami.

Pomoc prawnika bez kosztów

W tej sytuacji może radować fakt, że od początku 2019 roku pojawiła się opcja otrzymania darmowej konsultacji u prawnika. Dzięki temu nawet mniej zamożni mieszkańcy otrzymają poradę w sprawach, które wydają się dla nich nie do przejścia. Zamieszczając w przeglądarce taką na przykład wyrażenie „prawo rodzinne łódź” bez wątpienia wyświetli, się nam lista prawników, którzy zajmują się prawem rodzinnym i otrzymamy jednocześnie informację, czy