Rozwód i dzieci – najważniejsze wskazówki dla rodziców

Rozwód i dzieci – najważniejsze wskazówki dla rodziców

Dzieci zawsze przeżywają traumę w trakcie rozstania dorosłych. Rozstanie rodziców diametralnie zmienia ich życie, przez co odczuwają stres przynajmniej tak samo jak dorośli. Przetrwanie okresu rozstania rodziców w największym stopniu zależy od ich funkcjonowania.

Rozwodzimy się – dorośli i dzieci powinni udać się na terapię

Ponieważ koniec związku małżeńskiego przynosi ogromne doświadczenie dla młodego człowieka, najlepszym rozwiązaniem jest to, by rodzice przełamali samych siebie i rozpoczęli własną psychoterapię. Wciąż spotyka się niewłaściwe myślenie, że samo zapisanie syna czy corki do psychologa dziecięcego będzie wystarczające, a terapeuta czarodziejską różdżką wyprostuje stan psychiczny maluszka i to zlikwiduje narastające problemy. Przeważnie dorośli powinni się przygotować na niewystarczające skutki obecności syna czy córki u terapeuty. Jednak są osoby, które są tego świadome. Rodzice zgłaszają się już nie tylko do kancelarii prawnej, wpisując do wyszukiwarki np. „adwokat rozwód łódź„, ale także „rozwód psycholog dla rodziców”.

To ważne zwłaszcza w środowiskach, w których pojawają się problemy z wyrażaniem bepośrednio uczuć i własnego zdania. Po wizytach u psychologa może dojść do zaskakującego wybuchu emocji, na co nie mogą być przygotowani rodzice. Wszystko dlatego, że sami nie chodzą na swoją psychoterapię i obawiają się postępów dziecka, podczas gdy tylko ono zwiększa swoje umiejętności psychologiczne, zaś dorośli tego nie robią. Tylko świadomi dorośli mogą właściwie wspierać dziecko w trudnych okolicznościach.

Bezpieczeństwo i stabilna sytuacja dzieci na pierwszym miejscu

Kondycja dziecka przetrawiającego radykalną odmianę wśród najbliższych przywodzi na myśl żałobę. Jej pierwszym etapem jest wyparcie, następnie pojawiają się kolejno gniew, nadzieja i poradzenie sobie ze stratą. Aby dziecko dotarło do końcowego etapu procesu po rozwodzie rodziców z zaakceptowaniem straty, istotna będzie pomoc dorosłych. Mądrzy i wspierający rodzice mogą sprawić, iż sprawa rozwodowa nie zostanie zapamiętana przez ich skarb jako traumatyczne przeżycie. Mimo wszystko powinni zachować świadomość, że oswajaniu się dziecka z ich rozstaniem będą wtórować ogromne ładunki odczuć. Ale to właśnie dziecko musi być priorytetem dla dorosłych. Bolesną traumą będzie opuszczenie mieszkania przez rodzica. Zadbanie o regularne i częste wizyty to czynnik, który złagodzi u dziecka odczucia porzucenia.