Jak wygląda „bezpłatna pomoc prawna”?

Jak wygląda „bezpłatna pomoc prawna”?

Zgodnie z najnowszą ustawą z 1 stycznia 2019, na obszarze Polski obowiązuje możliwość korzystania z bezpłatnej pomocy prawnej. Komu dedykowana jest taka pomoc prawna?

W jaki sposób pomoże nam darmowy mecenas?

Kiedy tak właściwie już wybierzemy się do radcy prawnego, ten ma za zadanie powiadomić nas o regulacjach, zobowiązaniach oraz prawach, które nam przysługują. Mecenas ma prawo pomóc utworzyć dokument z podaniem o przydział lokalu mieszkalnego albo rozłożeniem długu. Zwracając się do prawnika w sprawie postępowania, pierwsze co robi to złożenie pisma o zwolnienie z kosztów sądowych. Nie bez znaczenia jest również ustanowienie pełnomocnika z urzędu w działaniu sądowym lub też ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub też rzecznika patentowego w postępowaniu sądowo-administracyjnym. Należy nie zapominać, że jeśli postępowanie jest w toku, mecenas nie może napisać dla nas zaświadczenia. Darmowy prawnik udzieli nam pomocy prawnej w różnych aspektach prawa oraz w rozmaitych przeszkodach – prócz prawa fiskalnego, pomoże w zagadnieniach karnych, rodzinnych lub administracyjnych. W dodatku, gratisowa pomoc prawna dotyczy także pomocy w zakresie przygotowania do rozpoczęcia aktywności gospodarczej.

Dla kogo skierowana jest darmowa pomoc prawna?

 

Z darmowej pomocy adwokata może skorzystać każdy kto ma więcej, aniżeli 65 lat czy też mniej, niż 26. Nie ma problemu, żeby z pomocy prawnej bez kosztów skorzystały także rodziny, jakie cechuje Karta Dużej Rodziny, weterani, kombatanci, osoby poszkodowane w wyniku klęski żywiołowej czy też katastrofy naturalnej, jak także ci, którzy pozostali doświadczeni awarią techniczną lub są zagrożeni katastrofami. Z dniem 1 stycznia 2019 roku, taka bezpłatna pomoc prawnika została skierowana również dla osób, które nie posiadają pieniędzy na usługi prawnicze, ale które są w stanie tę sytuację udokumentować.

Jakim sposobem odnaleźć darmową pomoc prawną?

Jeśli zdecydujemy się skorzystać z wyszukiwarki internetowej i wpisać w nią np prawnik Kraków, może być trudno – przyzwoiciej sprawdzić wykaz na rządowej domenie.