Jak usprawnić korzystanie z prysznicu seniorom?

Jak usprawnić korzystanie z prysznicu seniorom?

Seniorzy notorycznie napotykają sporo trudności w codziennym życiu. Bolączki te powiązane są przede wszystkim z tym, że ludziom starszym ciężej jest utrzymać dawną formę ruchową, przez co mogą poczuć się wręcz wykluczeni z normalnego życia.
Jakie kroki należy podjąć, żebym życie seniora było łatwiejsze?

Jakie kłopoty nie opuszczają seniorów?

W normalnym funkcjonowaniu osoby starsze zmagają się z wieloma ograniczeniami.
Wynikają one między innymi z tego, że kondycja fizyczna ludzi starszych z wiekiem coraz bardziej się pogarsza. Pomimo, że kiedyś codzienne obowiązki nie sprawiały im kłopotów, aktualnie w ich życiu może pojawiać się coraz więcej trudności prawie nie do przeskoczenia. Pokonywanie schodów, przejście drogi piechotą – to te proste czynności z każdym rokiem sprawiają ludziom starszym coraz więcej trudności. Wielokrotnie kłopoty pojawiają się nie tylko na zewnątrz, ale nawet we własnym domu. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że tak błahe czynności jak przyrządzenie posiłku bądź wzięcie kąpieli, dla seniora mogą kojarzyć się z dużymi kłopotami. Ograniczenia ruchowe u seniorów, powodują, iż czują się oni wyalienowani a jednocześnie uzależnieni od opiekunów czy rodziny. Dla seniorów niezwykle bolesne jest rozpamiętywanie, że kiedyś ze wszystkim radzili sobie sami, a dziś wymagają pomocy przy najprostszych czynnościach.
Nie zawsze jednak ograniczenia wynikające z podeszłego wieku muszą tak mocno ograniczać seniorów.
Aktualnie bowiem dostępnych jest sporo rozwiązań, które potrafią bardzo ułatwić im normalne funkcjonowanie.

Jak wesprzeć seniora?

Nawet najzwyklejsze akcesoria potrafią pomóc seniorom w domowych czynnościach. Najczęstszym problemem ludzi starszych jest samodzielne korzystanie z łazienki.
Tutaj z pomocą może przyjść siedzisko pod prysznic. Można je bez problemu umieścić właściwie pod każdym prysznicem. Siedzisko pod prysznic nie jest też ogromnym wydatkiem – jego montaż nie kosztuje zbyt wiele. Codzienna higiena dzięki siedzisku będzie o wiele prostsza i bezpieczniejsza.
Siedzisko pod prysznic sprawia, że senior może pod prysznicem się rozluźnić. Podpora dla ciała poprawia bezpieczeństwo i zmniejsza możliwość upadku. Toaleta w pozycji siedzącej jest o wiele łatwiejsza aniżeli wymuszone długotrwałe stanie w jednej pozycji.
Dla seniorów może to być bowiem czynność sprawiająca niemało kłopotów.
Specjalne siedzisko można także postawić w wannie.
Pomocnym akcesorium łazienkowym zwiększającym bezpieczeństwo są także dodatkowe uchwyty. Dzięki nim osoba z niepełnosprawnościami będzie mogła w prosty sposób podnieść się i podciągnąć.