Drapana i niedrapana – czym się różnią rodzaje dresówki?

Drapana i niedrapana – czym się różnią rodzaje dresówki?

W ostatnich latach dresy są jednym z najpopularniejszych typów konfekcji. Od dawna dzianina dresowa wyszła poza terytoria wyczynu i doszła do głosu w normalnym użyciu. Elementy z dresówki zakłada się zarówno w luźnych stylizacjach, jak i używa się go w kreacjach z wyższej półki.

Co wyróżnia dresówkę?

To prawdziwy wstęp do nieba dla twórców mody i blogujących fachowców od stylizacji – dzianina dresowa jest niedroga, prosta do wyprodukowania i umożliwia stworzenie nieskończonej liczby wzorów i barw. Najistotniejsze wydaje się to, że odzież zrobiona z dresówki okazuje się wyjątkowo wygodna i przewiewna. Jest to odzież zarówno dla małoletnich, jak i ich rodziców.

Dzianina dresowa jest wykonana z włókien bawełnianych z zawartością włókien syntetycznych. Cechuje się elastycznością i dobrą wentylacją. Sekret jej rozpowszechnienia może tkwić w tym, że pasuje zarówno na chłody, jak i na ciepłe miesiące. Występuje w wielu wersjach grubości. Mamy dwie odmiany tego półproduktu: to dzianina dresowa drapana i pętelkowa, zwana również niedrapaną. Pozostałe kryteria, stosowane do dresówki, to splot, gramatura i dokładny skład. Dzianina pętelkowa zazwyczaj ma w składzie elastan lub lycrę. Ta druga ma w zawartości poliester, któremu zawdzięcza odpowiednią rozkurczliwość – dobre dresy nie mogą być zdeformowane po bardzo krótkim czasie.

Dzianina dresowa drapana

Dresówka drapana jest gruba,elastyczna i posiada wysoką gramaturę. Na nicach ma miękki i przytulny meszek. Produkuje się z niej ciepłe wdzianka, spodnie, nakrycia głowy, szaliki oraz podszewki. Surowce tej dzianiny to głównie bawełna z dodatkiem elastanu albo poliestru. Zdarzają się też partie bez domieszek włókien sztucznych.

Dresówka pętelkowa

Inaczej niż u poprzedniczki po lewej stronie tego materiału znajdziemy drobne pętelki. Dresówka niedrapana powinna być sympatyczna w kontakcie, wytrzymała – pasuje do wielu typów odzieży. Da się z niej szyć spódnice, czapki, sukienki, szale, tuniki, bluzy, spodnie i, odzież dla niemowląt oraz dzieci. Gdy dołączymy do niej nieco elastanu, będzie sprężysta.