Laicy traktują niektóre słowa jak synonimy, co bywa zaskakujące dla fachowców. Podobnie jest w przypadku terminów „tkanina” i „dzianina”. W mniemaniu kogoś, kto nie ma do czynienia z szyciem odzieży można stosować te wyrazy wymiennie, pamiętajmy jednak, iż dla szwaczki albo włókniarza to tkaniny o odmiennych cechach czy zastosowaniu. Na czym polegają różnice między tkaniną i dzianiną i z jakiego powodu to istotna sprawa?
Jak powstają tkaniny i gdzie się je stosuje?
Tkanina to płaski wyrób włókienniczy tworzony poprzez przeplatanie ze sobą wzajemnie prostopadłych układów nitek osnowy i wątku. Połączenie wspomnianych obu systemów nici odpowiadające określonemu z góry porządkowi nazywamy tkaniną. Parametry nitki osnowy połączonej z nicią wątku determinuje atrybuty produkowanej tkaniny takie jak grubość, masę powierzchniową (gęstość powierzchniową), rozciągalność, wodoodporność i wiele innych. W normach dotyczących każdej tkaniny ujęte są takie właściwości jak splot tkacki, ciężar, wyrażony w procentach współczynnik wrobienia osnowy czy wątku, grubość. Najbardziej rozpowszechniona tkanina jest wykonana na bazie bawełny – to materiał, który zdaniem ekspertów jest najbardziej miły w dotyku oraz najbardziej komfortowy. Bawełna wykorzystywana jest do produkcji ubrań przeznaczonych dla osób o skórze wrażliwej, choć posiada również wiele innych zastosowań.
Dzianina – czym właściwie jest?
Dzianina to również płaski wyrób przemysłu włókienniczego tworzony drogą wyrabiania rządków wzajemnie ze sobą połączonych oczek. Aby ułatwić zrozumienie, czym jest ten materiał, można przyrównać ten materiał do szalika zrobionego prostej techniki dziewiarskiej – robienia na drutach. Oczami wyobraźni widzimy te mocne połączenia włókien, które dzisiaj bywają jednak również bardzo delikatne, że wręcz trudne do dostrzeżenia gołym okiem. Dzianina jest idealnie wytrzymała i umożliwiająca rozciąganie, powstaje z jednej nici ręcznie bądź przy użyciu specjalnych maszyn. Dzianiny dostępne są w rozmaitych wersjach: gładkie, zdobione wzorami, zdobione, fakturowane lub z okrywą włókienną – każdy znajdzie coś dla siebie. Godna uwagi jest dzianina single jersey, która znajduje liczne zastosowania w branży tekstylnej. Taka dzianina jest lekka, przepuszczająca powietrze i bardzo delikatna, właśnie z tej przyczyny wspaniale nadaje się na bluzy, odzież nocna, sukienki, t-shirty. Single jersey na dużą skalę stosowana jest podczas szycia ubranek dziecięcych i niemowlęcych.
Kiedy bardziej przyda się tkanina, a kiedy dzianina?
Nie da się wytyczyć ściśle określonych zasad, które mówiłyby które wyroby tekstylne można wykonywać tylko z dzianiny bądź wyłącznie z tkaniny, ponieważ zarówno tkanina, jak i dzianina sprawdzą się w wielu okazjach i odznaczają się szczególnymi cechami. Tkaniny są trudniejsze do zniszczenia, występują w szerszej gamie wzorów. Dzianiny są za to przyjemniejsze w dotyku, w razie potrzeby można je rozciągać, przez co dają więcej możliwości w tworzeniu odzieży przylegającej do ciała, ale również chroniących meble narzut czy prześcieradeł na gumkę. Fachowcy zajmujący się szyciem znają różnice i dobrze zdają sobie sprawę, czym różnią się te dwa materiały, aczkolwiek przeciętni ludzie także bez trudu mogą nauczyć się tego rozróżnienia. Jeżeli chcielibyśmy znaleźć materiał służący do uszycia szalika bądź jakiegokolwiek innego odzienia należy się namyślić, jakie właściwości ma mieć zastosowana tkanina. W sklepie tekstylnym należy zobaczyć jaki jest w dotyku, czy jest rozciągliwy, czy jest ciężki, czy ma odpowiednią fakturę itd. Dzięki takiemu prostemu badaniu bez najmniejszych trudności znajdziemy stosowną tkaninę czy też dzianinę. Jeżeli zupełnie nie wiemy co powinniśmy wybrać, to należy zapytać o zdanie znajomą krawcową albo przynajmniej sprzedawcę sklepu.